16 Mayıs 2013 Perşembe

Uzayda Piknik, Arkadi & Boris Ştrugatski


Redrick Schuhart, Harmont kasabasının genç ve deneyimli cambazlarından biridir ( stalker çevirisi cambaz? ) Ziyaret sonrası dünyada yaşamını sürdürmeye çalışan Redrick, sıkça otoriteyle başını belaya sokmaktadır. Uzaylı ziynetlerinin ciddi bir karaborsası bulunmakta, bu eşyalara sahip kişiler statü sahibi olmaktadır. Askeri güç "Ziyaret" sonrası dünyada demir yumrukla yaptırımlar uygulamakta, "Bölge" nin dehşetlerinden canlı çıkmayı başarmış "iz sürücü" leri izinsiz geçiş ve yasadışı madde bulundurmaktan hapse tıkmaktadır. Tefeciler, karaborsacılar, deneyimsiz iz sürücülerle dolu bu şehirde geçimini sağlamak son derece zordur. Redrick, bir efsaneyi kovalamaktadır. Dilekleri gerçekleştirdiği rivayet edilen "Altın Top" iz sürücülerin "kutsal kase"sidir. Redrick son bir vurgun yapıp "Bölge" yi ardında bırakabilecek midir?

30 yıl önce uzaylıların ziyaretinden sonra dünyamız geri dönüşü olmayacak şekilde değişmiştir. 6 "sıcak bölge" uzaylıların varlığını tartışmasız kanıtlayan eşya ve etkilere ev sahipliği yapmaktadır. Bu sıcak bölgelerden birinin çok yakınında bulunan Harmont şehri, yeni bir meslek grubunun doğmasıyla dışarıdan bolca göç almıştır. Tıpkı altın humması gibi, uzaylı ziynetlerini ele geçirip kısa yoldan zengin olmak isteyenler "Bölge"ye girmeye çalışmakta, askerler ise hem "Bölge" nin etkilerini sınırlamak hem de iz sürücülerin "Bölge" ye girişlerini engellemektedir. Çok riskli olan bu iş kolu, çok sayıda maceracıyı kendine çekmekte ancak çok azını sağ bırakmaktadır. Uzaylıların varlığı kanıtlanmış olmasına karşın bilim adamlarının çözmekte zorlandığı bir konu bulunmaktadır. Uzaylıların ırkımızla temasa geçmemesi onların evrenin bu bölgesinde sadece kısa bir mola vermiş oldukları teorisini akla getirmektedir. Dünyamıza sadece piknik yapmaya gelmiş olan canlılar artlarında karmaşa ve yıkım bırakmışlardır...

İnsanın teknolojik açıdan yeterliliğinin irdelendiği bölümlerde, teknoloji ve günlük hayattaki anlamı tartışılmış. Redrick karakterinin yaşadığı fakir çevre, onu küçük yaşta iz sürücü olmaya itmiş, tefecilerin elinde ve hapis korkusuyla büyümüştür. Çoğu arkadaşını "Bölge" ye kurban veren Red, huzuru alkolde bulmuş, "hayatta kalanın suçluluğu" nu boğmak için içmektedir. Eser boyunca gücünü kötüye kullanan otorite eleştirilmiş, insanların çaresizliğinden para kazanan sermaye odakları ciddi biçimde yerilmiş. Eserin geneli ciddi bir SSCB eleştirisi olarak alınabilir. Son bölümlerde Red'in düşünceleri ve geçmişi gözler önüne serilirken yazarlar mesaj verme kaygısıyla acele etmişler gibi bir izlenim veren pasajlar tatmin edici bir alt metin taşımıyorlar. Bu bölümler dışında sonsuza dek değişmiş olan dünya ikna edici bir şekilde aktarılmış. Çoğu yerde okurun karşısına çıkan çeviri hataları ciddi biçimde okurun canını sıkacaktır. Batı bilim kurgusunun tarzından uzak olan kitap türün hayranları dışındaki kimseler için keyifli bir okuma sunmayacaktır.

Not: Eserin sinema uyarlaması 1979 da Tarkovski tarafından  " Stalker" adıyla çekilmiştir. 1978 'de en iyi ikinci bilim kurgu ödülünü kazanmıştır. Kitaba çok sayıda gönderme içeren "S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernobyl" adlı  bir Pc oyunu da bulunmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder