15 Ocak 2013 Salı

Alfa Cellatları, Emil Petaja

Dünya'nın sonu yaklaşmıştır. Açgözlülük ve sömürge tutkusuyla uzaya açılan insan ırkı, başka çok daha gelişmiş bir ırkın yargı terazisinde oturduğunu bilmemektedir. Dünya'nın yokedilmesinden yana olan Alfa Morko ve İnsan ırkına şans vermek isteyen Alfa Thovv arasındaki çekişme Dünya'nın kaderini belirleyecek, yıldızdölü olan insan- alfa melezlerinin bulunması ve yuvalarına döndürülüp şahit olarak gösterilmesini gerektirecektir. Birçok yasağı çoktan çiğnemiş olan Thovv; Oren, Kora, Chauna'yı başka dünyalara ulaştırabilecek midir?

Yazar, eserinin genelinde toplum ve insanlık eleştirisi yapmış. Dil akıcı ve doygun olsa da, eski bilim -kurgu ekolüne dahil olan parapsikolojiye girmekten çekinmediği için kurgu dayanaktan yoksun kalıyor. Hırs odakları ve konformizme cesurca başkaldırması, paranın egemenliğini eleştirmesi, sanatı yüceltmesi son derece güzel motifler de olsa kısa kalmış. Efsaneler ve bakireden doğma mitleri üzerine geniş araştırma yaptığı gözden kaçmayan yazar bu bağlantıları ustalıkla kurmuş. Dünya'nın sunduğu en güçlü lider ve bilim adamlarına karşı yaptığı saygı duruşunda Atatürk'ü unutmayan yazar, savunmasını " Yurtta Sulh, Cihanda Sulh." diyerek bitirmiş.

Milli duyguları okşamasına rağmen ortalamanın altında kalan bir "space opera" olduğunu belirtmeliyim. Baskan yayınlarında gözü yoran çeviri hatalarına bu kitapta rast gelmedim. Eğer ciddi bir bilim kurgu hayranı değilseniz keyifli bir okuma sunmayacağını belirtirim. Başka incelemelerde görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder