29 Kasım 2012 Perşembe

Uzayın Sınırları, İsaac Asimov
Usta bilim-kurgu yazarı ve aynı zamanda bilim insanı olan Asimov'un gazetelerde yayınlanan makalelerinden seçmelerinin toplandığı kitabı. Kitap İnkılap yayınlarının bestseller'larından biri olmuştur.

Asimov, öncelikle insanın geçmişini sorguluyor ve bilim ışığında bizleri evrimimizin ilk günlerine götürüyor.Daha sonra teknoloji ve bilimin geldiği son noktaları aktarıp bizi uzaklara simsiyah denizlere taşıyor. Son sınırda, bugüne kadar edinilen bilgileri paylaşıyor.Tartışmalı konulara açıklama getiriyor ve uyarılarda bulunuyor.

Daha 88'de küresel ısınma, ozondaki delik gibi ciddi küresel sorunların aşılması için insanlığı kibar biçimde uyaran yazar aynı zamanda Sovyet ve Amerikan rekabetinin sona ermesi gerektiğini savunuyor. Uzlaşmaları tarafsız bir konuda yapmanın önemine parmak basıyor. "Eğer bilim adına hep beraber çalışırsak farklılıklar o kadar da önemli olmayacaktır" çıkarımını yapan yazar, Ay ve Mars'taki kolonilerden ve bunların tıpkı Antarktika gibi serbest bilimin icra edileceği vahalar olacağından da bahsediyor.

İnsanların gözünü korkutan konuları, lisede öğrendiğimiz temel bilgilerin dışına çıkmadan kuram ve isimlerle bulandırmadan anlaşılır ve sohbet tarzındaki üslubu ile rahatça aktarıyor. Şaşkınlık uyandırıcı gelişme ve hiç duymadığımız konulardan bahsederken bile akıcılığını kaybetmiyor. Meraklı bir yapınız varsa yeni bir başucu kitabı buldunuz diyebilirim. Keyifli okumalar dilerim. Başka incelemelerde görüşmek üzere

5 yorum:

 1. Merhaba! Şubat ayında ev sahipliğini yaptığım "Yazar Ayları" etkinliğimizde ayın yazarı Isaac Asimov olacak. Şubat ayında Asimov kitabı okuma planın varsa davetlimsin :)

  YanıtlaSil
 2. Birden fazla kitabını da inceleyebilirim, maksat ustayı daha çok insan tanısın, ince teklifinize teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 3. Süper! İnsanların epey tereddüdü vardı Asimov'u seçene kadar. "Bilim kurgu sevmeyiz, anlamayız" diye ama herkeste de bir merak vardı. Sonunda seçtik ustayı. Salı akşamı blogumda yayınlayacağım Yazar Ayları'nın Şubat ayı logosunu ve katılım davetini.

  YanıtlaSil
 4. Bir katkımız olursa ne mutlu... teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için :)

  YanıtlaSil
 5. http://pinucciasbooks.blogspot.com/2013/01/yazar-aylar-subat-isaac-asimov.html

  YanıtlaSil